Nevhodná strava – potraviny, které zahušťují lymfu

Lymfatický systém je klíčovou součástí našeho těla, která pomáhá odvádět škodliviny, udržuje rovnováhu tekutin a podporuje imunitu. Často se mluví o lymfatických masážích nebo lymfodrenáži, ale neméně důležitá je i strava, která může lymfu podpořit, nebo naopak zahušťovat a zpomalovat její tok. V tomto článku se dozvíte, co jíst na lymfu a které potraviny je vhodné omezit.

Proč je strava důležitá pro zdravou lymfu?

  • Podpora detoxikace: Lymfa pomáhá odvádět toxiny a odpadní látky z těla. Nezatěžující strava udržuje lymfatický systém v lepší kondici.
  • Regulace tekutin: Lymfatický systém je úzce spojen s vodní rovnováhou. Nevhodná strava, například s nadměrným obsahem soli, může vést ke zadržování vody v těle.
  • Posílení imunity: Zdravá lymfa podporuje imunitní systém, takže vyvážená dieta může snížit riziko nemocí.

Potraviny, které mohou zahušťovat lymfu

  1. Nadměrně slané potraviny
    Uzeniny, polotovary nebo chipsy obsahují velké množství soli. Nadbytek sodíku může přispívat k zadržování vody v těle, a tím zpomalovat tok lymfy.
  2. Cukr a sladkosti
    Sladké pečivo, sušenky, dorty a slazené nápoje (limonády, energetické nápoje) zatěžují metabolismus, mohou přispívat k překyselení organismu a ovlivnit lymfatický systém.
  3. Přemíra tučných živočišných produktů
    Tučné maso, uzeniny a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku mohou vést ke zpomalení trávení a ukládání toxických látek v těle.
  4. Alkohol
    Nadměrná konzumace alkoholu zatěžuje játra a ledviny, čímž snižuje jejich schopnost odstraňovat toxiny. Tím se může zpomalit i průtok lymfy.
  5. Vysoce průmyslově zpracované potraviny
    Instantní jídla, polévky v prášku, dochucovadla (glutamáty) – tyto potraviny často obsahují vysoký podíl chemických látek, které zatěžují organismus a mohou přispět ke špatné funkci lymfatického systému.

Co jíst na lymfu: vhodné potraviny

  • Zelenina a ovoce: Listová zelenina, okurky, citrusy, bobulovité ovoce. Obsahují vysoký podíl vody, vitamínů a antioxidantů.
  • Celá zrna a luštěniny: Ovesné vločky, celozrnný chléb, čočka, fazole – podporují peristaltiku střev a detoxikaci.
  • Kvalitní bílkoviny: Kuřecí a krůtí maso, ryby, vejce, případně fermentované mléčné výrobky (kefír, jogurt).
  • Zdravé tuky: Olivový olej, avokádo, ořechy a semínka (lněná, slunečnicová).
  • Bylinky a koření: Petržel, kopr, rozmarýn, zázvor, kurkuma. Pomáhají podpořit trávení a detoxikaci.
  • Dostatek tekutin: Ideálně čistá voda, bylinkové čaje (např. kopřiva, pampeliška).

Doporučení pro lymfa dietu

  • Omezte sůl a cukr: Při nákupu potravin sledujte etikety a snažte se vybírat produkty s co nejnižším obsahem soli a cukru.
  • Zvyšte příjem vlákniny: Více ovoce, zeleniny a celozrnných produktů pomáhá trávení a čištění těla.
  • Podpořte lymfu pohybem: Každodenní procházky, lehké cvičení nebo jóga stimulují lymfatický systém.
  • Kombinujte stravu a lymfatické masáže/lymfodrenáž: Správná strava je stejně důležitá jako lymfatická masáž nebo lymfodrenáž. Pravidelná péče dokáže tok lymfy účinně posílit.

Závěr

Lymfatický systém je klíčový pro detoxikaci a imunitu. Pečovat o něj můžeme nejen lymfatickými masážemi a lymfodrenážemi, ale také vyváženou stravou. Vyhýbejte se potravinám, které lymfu zahušťují, a zaměřte se na ty, jež podporují její volný tok. Přidáte-li k tomu pravidelný pohyb a dostatek vody, vaše lymfa se vám odmění lepší kondicí a celkovým zdravím.