Nevhodná strava – potraviny, které zahušťují lymfu
Lymfatický systém je klíčovou součástí našeho těla, která pomáhá odvádět škodliviny, udržuje rovnováhu tekutin a podporuje imunitu. Často se mluví o lymfatických masážích nebo lymfodrenáži, ale neméně důležitá je i strava, která může lymfu podpořit, nebo naopak zahušťovat a zpomalovat její tok. V tomto článku se dozvíte, co jíst na lymfu a které potraviny je vhodné omezit.
Proč je strava důležitá pro zdravou lymfu?
- Podpora detoxikace: Lymfa pomáhá odvádět toxiny a odpadní látky z těla. Nezatěžující strava udržuje lymfatický systém v lepší kondici.
- Regulace tekutin: Lymfatický systém je úzce spojen s vodní rovnováhou. Nevhodná strava, například s nadměrným obsahem soli, může vést ke zadržování vody v těle.
- Posílení imunity: Zdravá lymfa podporuje imunitní systém, takže vyvážená dieta může snížit riziko nemocí.
Potraviny, které mohou zahušťovat lymfu
- Nadměrně slané potraviny
Uzeniny, polotovary nebo chipsy obsahují velké množství soli. Nadbytek sodíku může přispívat k zadržování vody v těle, a tím zpomalovat tok lymfy. - Cukr a sladkosti
Sladké pečivo, sušenky, dorty a slazené nápoje (limonády, energetické nápoje) zatěžují metabolismus, mohou přispívat k překyselení organismu a ovlivnit lymfatický systém. - Přemíra tučných živočišných produktů
Tučné maso, uzeniny a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku mohou vést ke zpomalení trávení a ukládání toxických látek v těle. - Alkohol
Nadměrná konzumace alkoholu zatěžuje játra a ledviny, čímž snižuje jejich schopnost odstraňovat toxiny. Tím se může zpomalit i průtok lymfy. - Vysoce průmyslově zpracované potraviny
Instantní jídla, polévky v prášku, dochucovadla (glutamáty) – tyto potraviny často obsahují vysoký podíl chemických látek, které zatěžují organismus a mohou přispět ke špatné funkci lymfatického systému.
Co jíst na lymfu: vhodné potraviny
- Zelenina a ovoce: Listová zelenina, okurky, citrusy, bobulovité ovoce. Obsahují vysoký podíl vody, vitamínů a antioxidantů.
- Celá zrna a luštěniny: Ovesné vločky, celozrnný chléb, čočka, fazole – podporují peristaltiku střev a detoxikaci.
- Kvalitní bílkoviny: Kuřecí a krůtí maso, ryby, vejce, případně fermentované mléčné výrobky (kefír, jogurt).
- Zdravé tuky: Olivový olej, avokádo, ořechy a semínka (lněná, slunečnicová).
- Bylinky a koření: Petržel, kopr, rozmarýn, zázvor, kurkuma. Pomáhají podpořit trávení a detoxikaci.
- Dostatek tekutin: Ideálně čistá voda, bylinkové čaje (např. kopřiva, pampeliška).
Doporučení pro lymfa dietu
- Omezte sůl a cukr: Při nákupu potravin sledujte etikety a snažte se vybírat produkty s co nejnižším obsahem soli a cukru.
- Zvyšte příjem vlákniny: Více ovoce, zeleniny a celozrnných produktů pomáhá trávení a čištění těla.
- Podpořte lymfu pohybem: Každodenní procházky, lehké cvičení nebo jóga stimulují lymfatický systém.
- Kombinujte stravu a lymfatické masáže/lymfodrenáž: Správná strava je stejně důležitá jako lymfatická masáž nebo lymfodrenáž. Pravidelná péče dokáže tok lymfy účinně posílit.
Závěr
Lymfatický systém je klíčový pro detoxikaci a imunitu. Pečovat o něj můžeme nejen lymfatickými masážemi a lymfodrenážemi, ale také vyváženou stravou. Vyhýbejte se potravinám, které lymfu zahušťují, a zaměřte se na ty, jež podporují její volný tok. Přidáte-li k tomu pravidelný pohyb a dostatek vody, vaše lymfa se vám odmění lepší kondicí a celkovým zdravím.